Typujesz wyniki meczów? Rób to odpowiedzialnie

Zakłady bukmacherskie to rozrywka, która spośród wszystkich gier losowych i zakładów wzajemnych przynosi najwięcej pozytywnych emocji graczom. Warto jednak pamiętać, że w nielicznych przypadkach może ona prowadzić do uzależnienia. Jak tego uniknąć? Totolotek S.A., legalny polski bukmacher, przygotował zestaw porad dotyczących odpowiedzialnej gry.

Badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie firmy Totolotek S. A. wskazują, że tylko co 10 Polak typujący wyniki zdarzeń sportowych w internecie wydaje na grę więcej niż 100 zł miesięcznie. Aż 65 proc. przeznacza na ten cel do 29 zł. Z kolei według badań CBOS wśród ogółu grających tylko 2 na 100 osób miała poważny problem z hazardem. Choć to niewielki odsetek, warto wiedzieć jakie są symptomy uzależnienia i jak grać, aby tego uniknąć.

1. Graj legalnie

Choć zgodnie z prawem typowanie wyników zdarzeń sportowych w internecie możliwe jest jedynie u licencjonowanych bukmacherów, a nielegalne strony są blokowane, to wciąż pojawiają się informacje jak te zapisy obejść. Z całą pewnością nie warto z nich korzystać i to z wielu powodów. Warto podkreślić, że oprócz groźby nałożenia kary finansowej, nielegalni bukmacherzy nie stosują zasad odpowiedzialnej gry. Mówiąc wprost – grając nielegalnie szansa na uzależnienie się od gry jest wyższa.

2. Wybieraj bukmacherów stosujących zasady odpowiedzialnej gry

Zakłady bukmacherskie mają dostarczać graczom rozrywki, a nie powodów do frustracji. Dlatego wielu bukmacherów wdraża zasady odpowiedzialnej gry. Wśród nich są m.in.: możliwość ustalenia limitu na grę, który podwyższyć można jedynie po kontakcie z Biurem Obsługi Klienta, czy samozawieszenie konta na wybrany okres.

Warto też zwrócić uwagę jakie „dobre praktyki” stosuje bukmacher. Wśród nich są m.in. szkolenia pracowników, którzy są uczeni co zrobić, gdy zauważą, że ktoś może uzależnić się od gry oraz materiały dotyczące zasad odpowiedzialnej gry – np. broszury informacyjne, czy testy, sprawdzające, czy Twoja gra jest bezpieczna. Wciąż stosunkowo rzadko stosowaną praktyką są audyty przeprowadzone przez międzynarodowe organizacje, które sprawdzają, czy dany bukmacher przestrzega zasad odpowiedzialnej gry. Jedną z organizacji prowadzących taką kontrolę jest The European Lotteries, która zrzesza organizatorów gier losowych i zakładów wzajemnych z kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Przyznaje ona Certyfikat Odpowiedzialnej Gry, który jest ważny przez 3 lata. W Polsce jedyną firmą bukmacherską, która posiada go jest Totolotek S.A. (certyfikat po raz drugi został przyznany firmie w ubiegłym miesiącu).

3. Wiedz co i jak obstawiasz

Przed rozgrywką zapoznaj się z zasadami gry. Firmy bukmacherskie oferują różne opcje zakładów – choć wygrana zawsze opiera się na ryzyku, to warto przeanalizować jego skalę. Na pewno zasada obstawiania na chybił-trafił w przypadku zakładów bukmacherskich jest niewskazana. Odpowiedzialna gra w dużej mierze opiera się bowiem na zrozumieniu zasad samej gry oraz znajomości danej dyscypliny sportowej. Dzięki takiej wiedzy można przyjąć odpowiednią strategię gry oraz kontrolować swoje zaangażowanie. To pozwala również przemyśleć własny stosunek do wygranej czy przegranej i konsekwencje obydwu scenariuszy.

4. Nie traktuj grania jako głównego źródła dochodu

Zakłady bukmacherskie powinny być dla Ciebie rozrywką, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy. Traktowanie ich jako alternatywa dla pracy czy szansa na poprawienie sytuacji finansowej jest bardzo często pierwszą oznaką uzależnienia.

5. Ustal sobie stały budżet na grę

Dobrym sposobem na zwiększenie kontroli jest ustalenie budżetu, który możesz przeznaczyć na grę. Może on mieć wymiar dzienny, tygodniowy lub miesięczny. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z konsekwencji ewentualnej przegranej i dobierać stawki tak, aby potencjalna strata nie przełożyła się na Twoją sytuację finansową.

6. Nie pożyczaj pieniędzy na grę

Aby typowanie wyników było dla Ciebie rozrywką nigdy nie pożyczaj pieniędzy na grę. To zasada od której nie ma odstępstw. Jeśli twoja sytuacja nie pozwala na grę, po prostu nie graj. Czasem lepiej odpuścić na chwilę.

7. Kontroluj czas spędzany na grze

Oprócz stałego budżetu ustal sobie maksymalny czas, jaki chcesz poświęcić na grę. Staraj się to też mierzyć. Dużym ułatwieniem są np. liczniki czasu, które część bukmacherów umieszcza na swoich stronach. Pokazują one ile czasu minęło od zalogowania się w serwisie.

7. Nie wstydź się prosić o pomoc

Jeśli uznasz, że Twoja gra może zmienić się w uzależnienie nie wstydź się tego sprawdzić. Możesz to zrobić poprzez wypełnienie specjalnego testu, dostępnego w internecie. Możesz też skontaktować się ze specjalistą Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nowy telefon zaufania 801 889 880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22.