Świeże spojrzenie na technologię i naukę

Blisko 100 000 PLN przeznaczyła firma ABB dla młodych inżynierów, projektantów i naukowców. Właśnie rozdane zostały nagrody w tegorocznych edycjach Konkursu o Nagrodę ABB oraz ABB IT Challenge.
ABB, światowy lider w dziedzinie technologii dla automatyki i energetyki, stawia na innowacyjne rozwiązania nie tylko w swojej codziennej działalności produkcyjnej i badawczej. Od wielu lat współpracuje z uczelniami, wspierając rozwój i edukację studentów. Inspiruje i motywuje ich do realizacji własnych projektów m.in. poprzez konkursy organizowane z myślą o młodych naukowcach, inżynierach oraz pasjonatach technologii. Organizowane przez ABB konkursy – ABB IT Challenge oraz Konkurs o Nagrodę ABB – to dwie inicjatywy, które od lat na stałe wpisane są w kalendarz wydarzeń skierowanych do środowiska akademickiego.

Już po raz 9. Centrum Systemów Informatycznych przyznało nagrody laureatom konkursu ABB IT Challenge. Tegoroczna edycja, organizowana pod hasłem Learning – LevelUP, skupiła się wokół idei rozwoju i wsparcia procesów nauczania. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych prac, do finału konkursu zakwalifikowały się 4 zespoły. Główną nagrodę i 25 000 PLN otrzymał zespół EllEd, w składzie Agnieszka Kolasińska (Uniwersytet Gdański) oraz Kamil Pociot (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Opracowali oni autorską aplikację, która umożliwia rozwijanie i monitoring procesów poznawczych u osób starszych. Jej mechanizm pozwala sprawdzać czas reakcji i przebieg tych procesów, a dzięki odpowiednim testom – usprawniać je i wspierać. Jury doceniło i wyróżniło również projekty trzech innych zespołów. II miejsce otrzymał zespół Nonsmokers z Politechniki Łódzkiej – Justyna Tyran i Damian Guziak opracowali grę, która przenosi procesy nauczania w świat wirtualny. III miejsce przypadło zespołowi Akedu z krakowskiej AGH – Natalia Rompska i Kacper Żuk opracowali aplikację mobilną wspierającą nauczanie i wymianę wiedzy wśród społeczności lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Natomiast IV miejsce otrzymał zespół Progress Bear z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Olga Wojnarowska i Artem Shubovych stworzyli portal, który pomaga dokonać wyboru uczelni na podstawie testów wykonanych przez użytkowników.

Jury doceniło duży profesjonalizm uczestników konkursu, ich przygotowanie i wysoki poziom opracowania projektów. Istotnym aspektem, mającym wpływ na ocenę projektów, była także możliwość komercjalizacji i wdrożenia zaprezentowanych rozwiązań. Sami uczestnicy zaś zwracają uwagę na wartość, jaką konkurs ma dla ich rozwoju zawodowego: Konkurs to dla nas szansa na rozwój, sprawdzenie się w nowych zadaniach i zrealizowanie naszego pomysłu, który może pomóc innym. Praca zespołowa, nadzorowanie różnych etapów projektu i kreatywność to cechy, które są szczególnie istotne na rynku pracy, więc warto brać udział w takich inicjatywach – mówi Natalia Rompska z krakowskiego zespołu Akedu. – Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tej rywalizacji oraz poznać tyle życzliwych i pełnych pasji osób.

Nieco dłuższą historię ma organizowany od 13 lat przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, Konkurs o Nagrodę ABB. To szansa na wygraną 30 000 PLN dla autorów najlepszych prac dyplomowych – inżynierskich, magisterskich i doktorskich, które poruszają tematykę jednej z dziedzin, którymi zajmuje się Centrum. Prace dotyczą więc zagadnień związanych z elektroenergetyką, energoelektroniką, automatyką, nanotechnologią, diagnostyką przemysłową, inżynierią i zarządzaniem procesami wytwarzania, technologią i systemami inżynierskimi oraz informatycznymi, a także inżynierią materiałową.

Tegoroczną nagrodę otrzymał dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej za pracę doktorską pt. Wielogałęziowy wysokoczęstotliwościowy przekształtnik DC/DC z łącznikami SiC i elementami magnetycznymi o zredukowanej pojemności pasożytniczej. Zaprezentował on nowe podejście do projektowania wysokosprawnych przekształtników DC/DC, które wykorzystywane są np. w instalacjach fotowoltaicznych. Wyróżnienia w konkursie odebrali natomiast dr inż. Adrian Zakrzewski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej za pracę doktorską pt. Czujniki optyczne na bazie kryształów fotonicznych – projektowanie, analiza i wytwarzanie oraz mgr inż. Piotr Czyż z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej za pracę pt. Zastosowanie tranzystorów GaN w wysokosprawnych przekształtnikach DC/DC.

Naukowcy wchodzący w skład jury konkursu docenili przede wszystkim fakt, że przedstawione opracowania w znaczący sposób uzupełniają dotychczasową wiedzę w swoich dziedzinach. Laureaci zaprezentowali również bardzo solidne podstawy teoretyczne, jak i ich praktyczne zastosowanie. Konkurs o Nagrodę ABB jest rozpoznawalny i ceniony w świecie naukowym, a uczestnicy traktują udział w nim jako szansę sprawdzenia wartości swojej pracy i osiągniętych wyników. Możliwość  skonfrontowania ich z opinią doświadczonych naukowców ABB to istotna wartość w ich codziennej pracy naukowej. Dyrektor Centrum Badawczego ABB, Marek Florkowski zwraca natomiast uwagę na ogromny potencjał młodych naukowców:

Konkurs jest dla nas ciekawą inicjatywą, bo z jednej strony promujemy młodych naukowców, prace magisterskie i doktorskie, ale z drugiej strony przyglądamy się, gdzie powstają ciekawe opracowania. Mamy też w historii konkursu absolwentów, którzy do nas dołączyli i są naszymi pracownikami.

Działalność na rzecz wsparcia nauki i edukacji jest jednym z filarów strategii zrównoważonego rozwoju ABB. W Polsce firma realizuje tę politykę we współpracy ze szkołami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Współtworzy programy i projekty edukacyjne skierowane do uczących się na różnych poziomach edukacji, od gimnazjalistów po studentów wyższych uczelni, ale też skupionych w ruchach wytwórców zapaleńców-konstruktorów, miłośników samodzielnego wykorzystania dawnych rzemiosł oraz współczesnych technik i technologii. Jednostki ABB, zarówno w Krakowie, jak i w Łodzi czy Aleksandrowie Łódzkim,  są na tym polu bardzo aktywne. Oprócz konkursu o nagrodę ABB, krakowskie Centrum Badawcze włącza się co roku w Festiwal Nauki i Noc Naukowców. Ponadto współpracuje z krakowską AGH, a także Uniwersytetem Dzieci. Organizuje również dzień otwarty dla kobiet inżynierów pod hasłem „Piękna płeć, piękny umysł”. Centrum Systemów Informatycznych w Krakowie natomiast, oprócz ABB IT Challenge organizuje DevDay – konferencję dla pasjonatów programowania, a także TestWell – cykl spotkań networkingowych, seminariów i warsztatów skierowanych do społeczności testerskiej.  W Łodzi  firma realizuje wraz z lokalnym FabLabem projekt pod nazwą Akademia Prototypowania i Fabrykacji, który umożliwia młodych konstruktorom i projektantom realizację swoich autorskich projektów. W Aleksandrowie Łódzkim, wspiera lokalne szkoły oraz edukację dzieci i młodzieży w ramach projektu „Uczeń z pasją, inżynier z przyszłością”.