Sprzątamy Tatry po raz ósmy 26-27 lipca

Finał tegorocznej edycji Czystych Tatr został przesunięty. W tym roku sprzątamy Tatry w dniach: 26-27 lipca. Zmiana oznacza, że największe sprzątanie polskich gór z zalegających śmieci odbędzie się w samym środku sezonu letniego, gdy Tatry odwiedzają tłumy turystów. To czas, gdy o góry trzeba zatroszczyć się ze szczególnym zaangażowaniem, a zarazem okazja, by przekazać ideę dbania o środowisko jeszcze większemu gronu osób.

Sprzątamy Tatry 26-27 lipca

Z uwagi na nowy termin wydarzenia, wszystkie zarejestrowane dotychczas osoby powinny powtórne uzupełnić formularz i dopisać się do elektronicznej bazy wolontariuszy na https://czystapolska.org.pl/ rejestracja/. O konieczności ponownego udziału w procesie rejestracji, każdy zostanie powiadomiony także mailowo.

Projekt Czyste Tatry realizowany jest od 2012 roku i w krótkim czasie stał się jedną z najważniejszych i największych ekologicznych inicjatyw w kraju, stawiając sobie za cel uświadamianie społeczeństwu problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i edukację w tym zakresie. Podjęta misja na rzecz zmiany codziennych postaw przynosi coraz większe efekty, przyciągając do uczestnictwa w inicjatywie osoby nie tylko z gór, ale ze wszystkich zakątków Polski.

Sprzątamy tatry razem z …

Ideę Czystych Tatr wsparli dotychczas m.in. aktorka Joanna Jabłczyńska, pogodynek i podróżnik Bartosz Jędrzejak, aktor Tomasz Ciachorowski, krytyk kulinarny i osobowość telewizyjna Robert Makłowicz, pochodzący z Podhala trener personalny Mariusz “Qczaj” Kuczaj, trenerka komunikacji Tatiana Mindewicz-Puacz, artysta kabaretowy Marcin Daniec, prezenterka i dziennikarka telewizji TTV i TVN Turbo Aleksandra Kutz, biegaczka i trener personalny Adrianna Palka, jeden z najpopularniejszych youtuberów Remigiusz „Rezigiusz” Wierzgoń oraz ikona polskiego himalaizmu – Krzysztof Wielicki.

nowy termin akcji czyste tatry

– Od początku istnienia projektu chcemy wysyłać wszystkim jasną wiadomość – nasza przyroda pozostanie unikalnie piękna tylko wtedy, kiedy sami o nią zadbamy. Robimy to już od siedmiu lat, przecierając nie tylko górskie szlaki, ale też drogi do budowania świadomości ekologicznej – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca, rajdowiec i pierwszy ambasador projektu Czyste Tatry.

Dlaczego sprzątamy Tatry?

Co roku na początku lata grupy wolontariuszy usuwają śmieci. Pozostawiają najwyższe polskie góry w ich najpiękniejszej, nie zniszczonej ludzką działalnością formie. W ubiegłorocznej edycji, ponad 7 tys. wolontariuszy zebrało 420 kg śmieci, przemierzając dokładnie 275 km tatrzańskich szlaków. W ciągu siedmiu lat liczba chętnych wyruszających sprzątać Tatry przekroczyła 20 tys., a z gór zniknęło już blisko 5 ton odpadów. Z każdym rokiem przybywa wolontariuszy i partnerów, a ubywa śmieci. Ten trend potwierdza, że przesłanie Czystych Tatr spełnia swój najważniejszy cel – budowanie proekologicznych postaw wśród społeczeństwa.

– W górach znajdziemy wszystko, co najlepszego może dać nam natura – wolność, piękno, różnorodność i ciszę. W ramach projektu Czyste Tatry chcemy pokazać, jak możemy jej się za to odwdzięczyć, dbając o czystość szlaków i zachowanie ich naturalnego piękna. Każdym wspólnym wyjściem w Tatry udowadniamy, że w górach nie ma miejsca na śmieci, a samo śmiecenie to obciach. Walczymy nie tylko z odpadami, ale przede wszystkim ze szkodliwymi nawykami i cieszymy się, że inspirujemy innych do odpowiedzialnego zachowania – podkreśla zwycięzca Rajdu Dakar i siedmiokrotny zdobywca rajdowego Pucharu Świata.

Każdej kolejnej edycji projektu towarzyszą dodatkowe atrakcje, koncerty, warsztaty, a nawet bicie rekordów Guinnessa. Finał Czystych Tatr, odbywający się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem, to nie tylko sprzątanie śmieci, ale też okazja do wspólnej zabawy, nawiązywania nowych kontaktów i spędzenia czasu w gronie miłośników gór.

Więcej: www.czystapolska.org.pl