Sportowa spółka z historią w tle

0
13

Działania CSR prowadzone na rzecz pracowników nie są wyłącznie domeną firm o kapitale prywatnym. Dowodzą tego działania spółki PKP Cargo, największego w Polsce i drugiego w Europie operatora kolejowych przewozów towarowych. Taka pozycja spółki zobowiązuje, szczególnie, że PKP Cargo jest jednym z największych pracodawców w Polsce.
Spółka prowadzi szerokie działania związane z propagowaniem aktywnego trybu życia wśród pracowników. W 2012 roku PKP Cargo uruchomiło projekt „Firma przyjazna bieganiu”, którego celem jest promowanie biegania wśród pracowników głównie poprzez komunikację wewnętrzną realizowaną w spółce oraz za sprawą członków zespołu biegowego dzielących się swoją pasją wśród kolegów z pracy. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem załogi. Pracownicy spółki propagując dbanie o sprawność fizyczną biorą udział m.in. w biegach na rzecz potrzebujących, a także w maratonach międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych.

W wrześniu, 27 zawodników zespołu PKP Cargo wystartowało w tegorocznym „Craft Ostravsky Maraton”, który zorganizowany był w czeskiej Ostrawie. Po raz pierwszy do reprezentacji dołączyli przedstawiciele AWT, nowej spółki w Grupie PKP Cargo. Długie treningi i przygotowania przyniosły rezultaty. David Prchal z zarządu AWT zajął drugie miejsce w biegu na 10 km, a Piotr Capik z PKP Cargo na drugim miejscu w swojej kategorii wiekowej ukończył półmaraton. W maratonie wzięło udział 300 osób, z czego siedmiu zawodników reprezentujących spółkę, natomiast w półmaratonie pobiegło ich 700, w tym 16 przedstawicieli spółki.

Kolejną inicjatywą, w którą zaangażowane jest PKP Cargo, to troska o historię i tradycję polskiego kolejnictwa. Spółka opiekuje się i utrzymuje Parowozownię w Wolsztynie oraz Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Są to miejsca na mapie Polski, które mogą pochwalić się kolekcją zabytkowego taboru. Miłośnicy taboru polskiego kolejnictwa mają możliwość podziwiać nie tylko zabytkowe parowozy, ale także lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz wagony i pojazdy specjalne jak np. drezyny, żurawie czy pługi kolejowe.

PKP Cargo od wielu lat organizuje dla miłośników kolei, i nie tylko, plenerowe parady parowozów – od 1993 r. Paradę Parowozów w Wolsztynie oraz od 2004 roku Parowozjadę w Chabówce. Imprezy z udziałem parowozów mają charakter pikników rodzinnych. Co roku w ostatni weekend kwietniowy w Wolsztynie oraz w ostatni weekend sierpniowy w Chabówce spotykają się całe rodziny, a czas wypełniony wyjątkowymi atrakcjami integruje uczestników. Przejażdżki pociągami, widowiska artystyczne „Światło, Dźwięk, Para”, zawody maszynistów, koncerty, gry, animacje, teatr kukiełkowy, kino 5D – to tylko niektóre elementów obu imprez.

PKP CARGO to największy w Polsce i drugi w Europie operator kolejowych przewozów towarowych. Przyczynia się do wzrostu gospodarczego Polski, nieustannie rozwijając własny potencjał i kompetencje. Klientom oferuje zintegrowane łańcuchy logistyczne obejmujące transport lądowy, powietrzny i morski.
Witold Kołodziej