Social Art – Wrocław społecznie zaangażowany

Social_ArtMiędzy 7 a 9 czerwca br. mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu o charakterze społeczno – kulturalnym o nazwie Social Art. Podczas trzech kolejnych dni w Kinie Nowe Horyzonty zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, fabularne, reklamy oraz plakaty, które podejmują tematy trudnych kwestii społecznych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne problemy ludzi i ich nieszablonowe pokazanie poprzez sztukę. Social Art jest wspólną inicjatywą Kina Nowe Horyzonty oraz wrocławskiego oddziału Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard, która powstała przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym HumanDOC, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia Locus.

“Zdarza się, że pochłonięci codziennymi sprawami tracimy z oczu problemy, które dotykają innych ludzi. Czasem odkładamy własne zaangażowanie na bardziej dogodny czas, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dzięki projektowi Social Art mamy szansę na refleksję i dostrzeżenie problemów np. wykluczenia i odrzucenia przez społeczeństwo ujętych z artystycznej perspektywy. Bardzo cieszy nas to, że idea tego wydarzenia została zainicjowana przez naszych pracowników, którzy z entuzjazmem współtworzą ten projekt” – mówi Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard.

Wstęp na pokazy filmowe i wystawę plakatów jest bezpłatny. Organizatorzy chcieliby wpisać Social Art na stałe do kulturalnego kalendarza Wrocławia i przekształcić go w kolejnych latach w imprezę cykliczną.

“Najwspanialsze są obserwacje i uczucie, że Kino Nowe Horyzonty, które powstało zaledwie kilka miesięcy temu, realizuje swoje cele. Social Art to wynik naszych kontaktów biznesowych z Globalnym Centrum Biznesowym HP, które zrodziły wartościową ideę. Pracownicy HP, znając naszą misję, wpadli na pomysł realizacji ciekawego przedsięwzięcia, ukazania zaangażowania i odpowiedzialności firmy. Poczuli, że chcą zrobić coś dla miasta, w którym żyją i pracują. Po pierwszym spotkaniu widzieliśmy, że mamy wszystkie narzędzia, aby takie wydarzenie zorganizować. Program będzie bardzo ciekawy, ale dla mnie już sam fakt sposobu zrodzenia się takiej inicjatywy jest sukcesem. A to dopiero początek!” – powiedział Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Program Social Art składa się z trzech sekcji artystycznych: cyklu filmów fabularnych oraz dokumentalnych, które przez trzy dni będzie można obejrzeć w salach kinowych Kina Nowe Horyzonty, towarzyszącej im wystawy polskiego plakatu artystycznego oraz wyświetlanych w przestrzeni kina reklam społecznych z różnych krajów. Wspólnym mianownikiem dla prezentowanych form jest niekonwencjonalne ujęcie problematyki społecznej, mające w zamyśle intrygować, poruszać oraz zachęcać odbiorcę do refleksji.

Projekcje filmowe podzielone są na trzy bloki tematyczne: „WYKLUCZENI”, „RAPORT MNIEJSZOŚCI” i „POZA SCHEMATEM”. Twórcami obrazów dokumentalnych i fabularnych są filmowcy z całego świata, których prace zdobyły uznanie widzów na wielu festiwalach, nie trafiając jednak do powszechnej dystrybucji kinowej. Filmy wyświetlane będą w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej.

Źródło: http://www.kinonh.pl/