Przemoc seksualna wobec dzieci – jak je ustrzec?

Co piąte dziecko w Europie jest wykorzystywane seksualnie. W Polsce tylko ok. połowa rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi o tym zagrożeniu. Jak można ustrzec nasze dzieci przed traumą na całe życie? Na to pytanie szukali odpowiedzi w programie „Świat się kręci”: Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje, dr Ewa Winnicka – Wolniewicz oraz Rafał Ziemkiewicz – Gość Dnia odcinka.

 

Dziecko powinno być asertywne

Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje, przekonuje, że każdy rodzić musi uczyć swoje dziecko asertywności: „Zagrożenie przemocą seksualną »zdarza się« i wszyscy rodzice powinni być tego świadomi, powinni podejmować profilaktyczne rozmowy ze swoimi dziećmi, aby odpowiednio reagowały w trudnych sytuacjach”. Dlatego fundacja Dzieci Niczyje rusza z nową kampanią społeczną, którą promuje krótki film pt. „Dobre wychowanie” – „dobrze wychowane dziecko” to takie, które potrafi powiedzieć „nie”, ma szacunek do siebie i potrafi zwrócić się po pomoc, gdy jej potrzebuje.

Maciej Kurzajwski, zapytał też o niepokojące sygnały, które powinny skłonić nas do reakcji i rozmowy z dzieckiem: „Dziecko demonstruje [swój stan, samopoczucie], jeżeli dziecko zaczyna się zachowywać inaczej – po prostu INACZEJ, to znaczy, że jest coś nie tak, że musimy starać się do niego dotrzeć i musimy zawsze dać sygnał – »jesteś fantastyczna/ fantastyczny« i masz prawo do tego, żeby być asertywnym i mówić nie” – podkreśla Dr Ewa Winnicka-Wolniewicz, psycholog i były biegły sądowy.

„Przemoc seksualna? Mojego dziecka to nie dotyczy…”

Niewielu rodziców bierze pod uwagę fakt, że to właśnie ich dziecko, może stać się ofiarą molestowania seksualnego. Dlatego Maciej Kurzajewski, prowadzący program, zapytał Martę Skierkowską z Fundacji Dzieci Niczyje, skąd bierze się ten brak wyobraźni wśród rodziców:

„Wydaje nam się, że mamy kontrolę nad wszystkim, co robi nasze dziecko – wiemy, gdzie przebywa. Wydaje nam się też, że w naszym środowisku domowym jest bezpiecznie, więc ten problem może nie dotyczyć naszego dziecka”.

Trzeba rozmawiać

Rafał Ziemkiewiecz, występujący w roli gościa dnia programu „Świat się kręci”, ojciec 2 córek stwierdza: „Trzeba zrobić wszystko, żeby od maleńkości dziecko wiedziało, że z każdym problemem może przyjść do rodziców”. Spora część rodziców popełnia błąd, kiedy nie ma czasu na rozmowę z nim czy zbywa je żartem, przez co dziecko może poczuć się upokorzone. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje – następnym razem, kiedy będzie miało problem, będzie unikało rozmowy. Dr Ewa Winnicka – Wolniewicz, psycholog i były biegły sądowy, dodaje, że należy tak wychowywać dziecko, żeby wiedziało od najmłodszych lat, że „jest wartością samą w sobie i że ma prawo do nietykalności, ma prawo być osobą godną i na te tematy trzeba z dzieckiem rozmawiać”.

Przemoc seksualna – jak ustrzec przed nią nasze dzieci?

Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje zachęca: „musimy pozwolić mówić naszym dzieciom »nie«, uczyć je szacunku do własnego ciała, uczyć je alarmować, gdy dzieje się niepokojącego w ich otoczeniu (…) Mówmy i uczmy dzieci, co to są intymne części ciała – to mają być codzienne, proste rozmowy, gdzie wykorzystujemy różne sytuacje, żeby zwrócić dziecku uwagę na sposób reagowania”.

„Zaufajmy naszym dzieciom, obserwujmy je i nie bójmy się rozmawiać – może to może ustrzec nasze dzieci przed tragedią ” – zakończył dyskusję w studio Maciej Kurzajewski.