Pokonać ciszę spokojem

logo_FURDANa warszawskim Czerniakowie Fundacja FuRDA prowadzi niecodzienny projekt – zajęcia z jogi dla dzieci i młodzieży dotkniętych autyzmem. Projekt, współfinansowany przez stołeczny ratusz, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – By dać szansę kolejnym chętnym stworzyliśmy listę rezerwową. Pracujemy także nad opracowaniem dodatkowej siatki zajęć – mówi Magdalena Osęka, prezes Fundacji. Zajęcia są prowadzone na podstawie specjalnego programu dostosowanego do specyficznych potrzeb dzieci i młodzieży z autyzmem biorąc szczególnie pod uwagę różnorodny stopień nasilenia zaburzeń.

W ostatnim czasie podopieczni Fundacji zakończyli ponad półroczne warsztaty teatralne występując dla swoich rodzin i najbliższych w Szkole Podstawowej nr 98 im. L. M. Montgomery w Warszawie. Warsztaty teatralno-terapeutyczne – bo tak nazywają się cotygodniowe, darmowe zajęcia, skupiły grupę ośmiu młodych osób, które 30 czerwca br. zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie.

Przygotowując się do ostatnich w tym roku szkolnym zajęć otwartych, podopieczni Fundacji przez ponad 6 miesięcy wcielali się w rolę przybyszów z obcej planety, pilotów samolotu, nauczycieli czy bohaterów swoich ulubionych bajek. Przygotowywali także scenki z życia szkolnego i domowego, a odgrywając je stawali się jednocześnie twórcami i recenzentami. Każdy z nich, oprócz udziału w licznych zabawach muzyczno-ruchowych, mógł też na chwilę zostać reżyserem i zrealizować swój mały spektakl z udziałem koleżanek oraz kolegów.

– Dla dzieci ze spektrum autyzmu nauka zachowań w różnych kontekstach społecznych poprzez zabawę jest bardzo ważna. W Warszawie oferta zajęć terapeutycznych dla takich dzieci jest niewielka, szczególnie bezpłatnych – dlatego powołaliśmy do życia Warsztaty teatralno-terapeutyczne – mówi Osęka.
Podkreśla jednak, że zajęcia nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów i darczyńców.

– Szczególne podziękowania należą się Fundacji PGNiG, która przyznała nam środki na realizację programu warsztatów – prezes Fundacji zapewnia też, że pierwsza tura będzie miała swoją kontynuację. – Bardzo cieszy nas zainteresowani pierwszą edycją zajęć, ono pokazuje, że nasze starania mają sens. Na pewno będziemy chcieli kontynuować rozpoczęty program od nowego roku szkolnego – może nawet uda utworzyć się kilka grup wiekowych – dodaje Osęka.

W samej Warszawie rodzi się co roku 300 dzieci z zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu, co daje ogółem liczbę 3600 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 2400 młodzieży szkolnej.

Więcej informacji znaleźć można na stronie fundacji www.furda.pl lub na Facebooku:

https://www.facebook.com/fundacja.FuRDA