Ponad 1 000 uczniów z Rzeszowa nauczy się jak ratować życie

Instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED rozpoczęli szkolenia uczniów rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych z udzielania pierwszej pomocy. Zasady resuscytacji, postępowanie w przypadku drgawek lubzakrztuszeń, czy wykorzystanie w reanimacji automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) to przykładowe zagadnienia poruszane w trakcie warsztatów realizowanych w ramach kampanii „Umiem Pomóc”.

 

Tym razem doświadczeni instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED goszczą w stolicy Podkarpacia. Głównym celem ich działań jest przełamanie obaw młodych ludzi przed udzieleniem pomocy w sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie. Podczas teoretycznych i praktycznych warsztatów dzielą się z uczniami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy.

Czym skorupka na młodu nasiąknie
Warsztaty otworzyła inauguracja, która odbyła się 30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego. Podczas uroczystości szefowie Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED,Mariusz Pacałowski i Maciej Pająk, zaprezentowali wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy 4P research mix, z których wynika, że ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie w obawie, że mogłaby zaszkodzić poszkodowanemu. Jednocześnie aż 84 proc. badanych chciałoby nabyć tę umiejętność – najchętniej w szkole i od wykwalifikowanego ratownika.

Kampania „Umiem Pomóc” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi.W każdym regionie, w którym prowadzimy akcję młodzież opowiada nam o swoich obawach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Boją się, że pomimo dobrych chęci, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanemu – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.–Dlatego niezwykle ważne jest dla nas nauczenie młodzieży jak sprawnie i prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia życia.Poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, które oferujemy, chcemyoswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Pamiętajmy – to obowiązek każdej dorosłej osoby, a uczestnicy warsztatów wkrótce przekroczą próg pełnoletności – dodaje Maciej Pająk,Zastępca Dyrektora Merytorycznego Akademii.

„Umiem Pomóc” w Rzeszowie
Z możliwości nauki pierwszej pomocy pod okiem czynnych zawodowych lekarzy i ratowników medycznych, do końca stycznia 2018r. skorzysta ponad 1000 uczniów klas II. W programie bierze udział osiem rzeszowskich szkół:
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego
Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. J. Pawła II Sióstr Prezentek
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie
Zespół Szkół Sportowych
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie
Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego
Zespół Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego
Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego

Wszystkie otrzymują plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające przejście szkolenia. Uczniowie dostają natomiast praktyczne karty, które można schować w portfelu.Znajdują się na nich zasady postępowania z poszkodowanym oraz numery alarmowe.