Nowy ośrodek terapeutyczny dla chorych na raka

0
21

Ośrodek terapeutyczny dla pacjentów onkologicznych na warszawskim Dolnym Mokotowie otrzyma nową siedzibę. Nowoczesny budynek stanie przy ulicy Sławkowskiej. Udział w zajęciach terapeutycznych brać będą mogli wszyscy chorzy z terenu Warszawy. Całkowicie bezpłatnie.

 

Na liczącej 920 metrów kwadratowych działce w Warszawie stanie wkrótce nowoczesny ośrodek terapeutyczny, w którym chorzy na raka będą uczestniczyć w specjalnych zajęciach terapeutycznych.

– Program obejmuje proces zdrowienia na każdym etapie choroby; wzmacnia psychikę, ciało i ducha. Skierowany jest do osób, którzy są jeszcze w trakcie leczenia onkologicznego i do tych, które już je zakończyły – mówi Izabella Dembińska, prezes Fundacji Jestem, która wraz z lekarzem onkologiem dr Ewą Kosakowską, realizuje cały projekt. – Program nastawiony jest przede wszystkim na ich wsparcie w procesie chorobowym.

W spotkaniach uczestniczą osoby dorosłe, a zajęcia przeznaczone są dla trzech, dwudziestoosobowych grup. Program obejmuje sześciogodzinne zajęcia prowadzone w godzinach przedpołudniowych – co ma znaczenie w takich miastach jak Warszawa, w których ze względu na pracę wraca się do domów późnym wieczorem. Obejmuje między innymi warsztaty psychoonkologiczne, zajęcia rehabilitacyjne, spotkanie ze sztuką czy wspólny dietetyczny posiłek, a także zajęcia w plenerze i zwiedzanie zabytków. Z pacjentami pracuje grupa doświadczonych psychologów, rehabilitantów, lekarzy oraz wykwalifikowanych wolontariuszy i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

– Nasz program realizujemy od końca 2012 roku. Na razie spotykamy się w użyczonym lokalu przy Parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie. Teraz przymierzamy się do budowy własnego ośrodka na wykupionej działce – dodaje Izabella Dembińska.

Fundacja otrzymała pieniądze na ten cel w formie darowizny od Fundacji „Trzy Trąby”, która angażuje się w projekty związane ze wsparciem lokalnych społeczności, kultury czy historii Polski.

– Idea działania fundacji Jestem jest nam bardzo bliska, stąd nasz udział w tym przedsięwzięciu – mówi Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji „Trzy Trąby”, która na wsparcie „Jestem „przeznaczyła 700 tysięcy złotych. – Planujemy zwiększenie naszego zaangażowania w realizowanym przez fundację „Jestem” programie, między innymi poprzez organizowanie zajęć kulturalnych i edukacyjnych, po to, aby jakość życia pacjentów onkologicznych była jak najwyższa.

Obiekt postawiony na działce przy Sławkowskiej służyć będzie także jako miejsce dziennego pobytu dla chorych i ich rodzin. Będą tam mogli gotować posiłki, wspólnie urządzać dom czy pielęgnować ogród.

– Otwarcie nowej siedziby ośrodka pozwoli znacznie większej niż do tej pory liczbie osób na uczestnictwo w terapii, a co za tym idzie na wspomaganie procesu zdrowienia. Z pewnością będzie to znaczne wsparcie dla lokalnych władz, które także organizują podobne programy dla mieszkających na swoim terenie chorych i pozytywnie odnoszą się do tego, co robi fundacja „Jestem” – podsumowuje Maciej Radziwiłł.

Po otwarciu nowej siedziby w organizowanych przez „Jestem” zajęciach będzie mogło wziąć udział nawet 100 chorych. Pierwsze zajęcia w nowej siedzibie planowane są na połowę 2019 roku.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/nowy-osrodek-terapeutyczny-dla-chorych-na-raka,107630.html