Nieborów: wystawa pamiątek rodziny Radziwiłłów

W pałacu w Nieborowie można zwiedzać wystawę pamiątek berlińskiej linii rodu Radziwiłłów. Na kolekcję pt. „Pamiątki z przeszłości 1796-1945” składają się m.in. obrazy, rysunki, srebra i archiwalne dokumenty związane z ważnymi postaciami rodziny Radziwiłłów. Wystawę zorganizowało Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja „Trzy Trąby” w roku 100-lecia walk o niepodległość Polski.

 

Odwiedzający Nieborów mogą do 31 października podziwiać dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, pamiątki i przedmioty użytkowe udostępnione przez rodzinę Radziwiłłów. Kolekcję tworzy około 140 eksponatów, które należą do tzw. berlińskiej linii tego rodu. Dostępne we wnętrzach pałacu w Nieborowie przedmioty pozwalają wyobrazić sobie życie kolejnych pokoleń rodziny Radziwiłłów oraz atmosferę mienionych czasów. Kilka prac przedstawia pałacyk wzniesiony w latach 1821-23 w wielkopolskim Antoninie. Akwarele Juliana Fałata pokazują sceny myśliwskie w zamku w Nieświeżu na Białorusi. Zaprezentowano została również intercyza ślubna Antoniego Henryka Radziwiłła z księżniczką pruską Luizą Hohenzollern z 1796 r.

Inicjator ekspozycji – Maciej Radziwiłł jest znanym biznesmenem, sponsorem kultury i założycielem Fundacji „Trzy Trąby”. To on przekonał swoich kuzynów do udostępnienia pamiątek rodzinnych w Pałacu w Nieborowie. – Wystawą, która organizujemy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy przypomnieć o patriotycznym zaangażowaniu naszych przodków. Niegdyś blisko związani z Prusami, powrócili do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Angażowali się mocno w sprawy polskie i walki o niepodległości naszego państwa – mówi Maciej Radziwiłł.

Pałac w Nieborowie został zbudowany pod koniec XVII wieku z inicjatywy prymasa Radziejowskiego. Należał kolejno do Lubomirskich, Łochockich i Ogińskich. W 1774 r. Nieborów stał się własnością rodziny Radziwiłłów, którzy stworzyli wokół pałacu kompleks parkowy Arkadia. Pod koniec XIX wieku w Nieborowie powstaje Manufaktura Majoliki produkująca płytki, naczynia i kafle zdobione motywami roślinnymi i pejzażami malowanymi barwnym szkliwem. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac został nadbudowany o jedną kondygnację i gruntownie zmodernizowany. Po drugiej wojnie światowej, w ramach nacjonalizacji, władze komunistyczne odebrały Nieborów rodzinie Radziwiłłów. Pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego. Obecnie w Nieborowie mieści się muzeum rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki.

Przemysław Gruz