Najlepsi Menadżerowie Roku 2012

HM_-_okladka (1)10 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród Najlepsi Menadżerowie Roku. Wyróżnienia przyznane zostały najwybitniejszym menadżerom, którzy w 2012 roku przyczynili się do rozkwitu nie tylko zarządzanych spółek czy instytucji, ale również wnieśli istotny wkład w rozwój polskiej gospodarki. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jacek Pawlak – prezydent Toyota Motor Poland czy Alicja Wiecka – dyrektor zarządzający polskiego oddziału SAS Institute.

Tytuł Najlepszego Menadżera Roku przyznawany jest przez kolegium redakcyjne prawie od dwudziestu lat. W ubiegłym roku tytułem Menadżera Roku za całokształt osiągnięć w roku 2011 uhonorowano m.in.: Herberta Wirtha (KGHM Polska Miedź S.A), Macieja Radziwiłła (Trakcja – Tiltra S.A.), Zdzisława Nowaka (Exatel SA), Tomasza Suchańskiego (JMP – właściciel sieci Biedronka).

Dyplomy Menadżerów Roku za całokształt osiągnięć w 2012 roku otrzymali (kolejność alfabetyczna):

Andrzej Arendarski, Współzałożyciel i Prezes Krajowej Izby Gospodarczej – za działania na rzecz promocji przedsiębiorczości, innowacji i zasad Fair Play, a także budowę silnej marki Krajowej Izby Gospodarczej na arenie polskiej i europejskiej. KIG w tym roku już po raz czwarty organizuje Kongres Innowacyjnej Gospodarki – jedno z ważniejszych wydarzeń dla wszystkich, którzy szukają nowego spojrzenia na gospodarkę.
Łukasz Boroń, Prezes Zarządu PKP CARGO SA – za wkład w rozwój największego towarowego przewoźnika kolejowego w Polsce i drugiego największego w Unii Europejskiej. Pod jego kierownictwem PKP CARGO rozpoczęło samodzielne przewozy na terenie kolejnych rynków zagranicznych, w tym Belgii i Węgier.
Janusz Kosiński, Prezes INEA SA – od telewizji kablowej do dużego operatora teleinformatycznego
– tak można podsumować drogę poznańskiej spółki INEA. Pod kierownictwem Janusza Kosińskiego spółka znajduje się obecnie w pierwszej piątce największych polskich operatorów, dostarczając m.in. najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne dla klientów indywidualnych i biznesowych.
dr Przemysław Litwiniuk, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – za wkład w rozwój naukowo-techniczny i ekonomiczny polskiej wsi. FAPA zacieśniła współpracę i w efekcie połączyła się z działającą na rzecz bankowości spółdzielczej Fundacją „Fundusz Kapitałowy”. Tego rodzaju integracja rokuje jeszcze większą skuteczność we wspieraniu wdrażania nowych instrumentów WPR w latach 2014-2020.
Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej – za umocnienie pozycji lidera KRD na rynku i stworzenie pionierskiego na skalę krajową ogólnopolskiego systemu wymiany informacji gospodarczych. Krajowy Rejestr Długów jest też jedynym polskim biurem informacji gospodarczej, które zostało członkiem prestiżowego Association of Consumer Credit Information Suppliers (ACCIS), czyli Stowarzyszenia Dostawców Informacji o Kredycie Konsumenckim.
Michał Nitka, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Teva Pharmaceuticals – za skuteczne zarządzanie firmą na trudnym i konkurencyjnym rynku farmaceutycznym. Michał Nitka jest jednym z najskuteczniejszym menadżerów, pod jego kierownictwem Teva należy do pierwszej 10-tki firm farmaceutycznych świata, w Polsce jest zaś 5-tą pod względem wielkości obrotów firmą farmaceutyczną.
Jacek Pawlak, Prezydent Toyota Motor Poland – za znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania Toyota Motor Poland i sieci dystrybucji. Dzięki tym działaniom Toyota umocniła swoją pozycję na polskim rynku motoryzacyjnym i awansowała w rankingu sprzedaży nowych pojazdów z piątego na trzecie miejsce. W tym roku, mimo kurczącego się rynku, firma nadal odnotowuje wzrosty.
Agnieszka Romaszewska – Guzy, Dyrektor Telewizji Biełsat – za stworzenie jedynej niezależnej telewizji nadającej z Polski na teren Białorusi. Biełsat ma w tej chwili silną pozycję i rozpoznawalną markę nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi – jest oglądany przez ponad 10% gospodarstw domowych na Białorusi.
Alicja Wiecka, Założyciel i Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału SAS Institute – za dynamiczny rozwój firmy, stawianie na innowacyjne sposoby zarządzania i wdrażanie procesów biznesowych umożliwiających ekspansję firmy na rynku oraz zróżnicowanie jej oferty. Wprowadzone zmiany uczyniły z polskiego oddziału SAS ośrodek rozwoju produktów i kompetencji dla całego świata.
Paweł Zylm, Prezes Zarządu BRE Ubezpieczenia TUiR S.A.,BRE Ubezpieczenia Sp. z o.o. i Aspiro S.A. – za działania w kierunku rozwoju rynku ubezpieczeń direct i popularyzacji nowoczesnych rozwiązań w sprzedaży ubezpieczeń uhonorowany odznaką „Zasłużeni dla Ubezpieczeń” przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

Home&Market to prestiżowy miesięcznik ekonomiczny. Publikuje m.in. raporty, prezentujące wybrane sektory gospodarki: rynek ubezpieczeniowy, bankowość, leasing, grupy kapitałowe, teleinformatyka oraz rankingi, szeregujące według kryteriów finansowych największe firmy działające w Polsce.

Patroni medialni: Gentelman, Warszawska Gazeta, Biznes Open, Gazeta Finansowa, portal gf24.pl, portal Kurier365.pl, portal cashcom.pl, RaportCSR.pl oraz agencja ISBnews.