Kumulacja aktywności

Pięćdziesięciu mistrzów sportu. Czterdzieści miejsc na terenie kraju. Ponad dwadzieścia dyscyplin sportowych. Ponad tysiąc gimnazjalistów. Tysiąc pięćset godzin zajęć sportowych. To największe trafienia programu Kumulacja Aktywności.  W punkcie wyjścia były badania CBOS, z których wynikało, że gimnazjaliści są mało aktywni fizycznie i poza koniecznością udziału w lekcjach wychowania fizycznego, raczej nie garną się do sportu. Ale była też chęć pokazania tej młodzieży, że sport to frajda, a uprawianie go z pasją przynosi satysfakcjonujące wyniki.

Zainteresowanie prowadzonymi przez mistrzów olimpijskich interdyscyplinarnymi zajęciami pozalekcyjnymi przerosło najśmielsze oczekiwania. Możliwość trenowania pod okiem znanych sportowców skusiła tak wielu, że w niektórych miejscach tworzono dodatkowe, równoległe grupy liczące średnio po dwadzieścia osób. Młodzież chce się uczyć od najlepszych i oczekuje prawdziwych treningów. Wojciech Urbaniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Koszykówki, 16-krotny reprezentant kraju opowiada: „Mamy dużą halę sportową Koło, gdzie grała ekstraklasa, to te dzieciaki nagle zobaczyły i poczuły ten wielki sport, który jak gdyby wyciągnął do nich ręce, rzeczywiście to dla nich duże przeżycie.”
Przyzwyczajeni do zwykłych ćwiczeń gimnazjaliści, mogli nagle poznać tajniki szermierki, łucznictwa, wioślarstwa, czy judo. Na zajęcia zgłaszali się ci, którzy chcieli spróbować czegoś innego,
a nazwiska znanych sportowców były gwarancją, że tak się stanie. Paweł Nastula, mistrz świata judo, chciał pokazać gimnazjalistom coś więcej. „Jeden trening przeprowadziliśmy taki, że poprosiłem swojego współpracownika, który jest trenerem kick-boxingu, żeby troszeczkę im pokazał jak się kopie, jak się uderza i też się podobało.”
Uczestnicząc w takich zajęciach, młodzi ludzie, nie dość, że zapałali miłością do wybranego sportu, to jednocześnie zbudowali poczucie pewności siebie, a nawet zyskali uznanie w oczach rówieśników.
W tym wieku  to niezwykle istotne. Tak też wypowiadają się na temat podopiecznych sami mistrzowie. Dzieciaki, po których wcześniej było widać, że podpierały ściany, nagle wychodzą
z inicjatywą i ogólnie rosną w siłę.
Dla wybranych, najlepszych w swoich grupach, ta przygoda jest dopiero początkiem sportowej drogi. Wszystkim innym, bo i pozostałym gimnazjalistom, mistrzom sportu i zaangażowanym w organizację tego programu, Kumulacja Aktywności pokazała jaki niesie ze sobą potencjał. A to dopiero półmetek.
Kumulacja Aktywności Fundacji LOTTO Milion Marzeń
Celem programu jest zachęcenie uczniów gimnazjum do podjęcia aktywności sportowej. Pomysł opiera się na zaangażowaniu do pracy z uczniami znanych sportowców, którzy prowadząc zajęcia jednocześnie przekazują młodym ludziom swoją pasję. Fundacja LOTTO Milion Marzeń wspiera działania aktywizujące fizycznie młodzież w całej Polsce. Scenariusze spotkań opracowane przez ekspertów programu – mistrzów świata, olimpijczyków, dają tym młodym ludziom możliwość sprawdzenia się w różnych rodzajach ćwiczeń.

Źródło: www.kumulacjaaktywnosci.pl