Jakie będzie miasto przyszłości?

W dzisiejszych czasach miasto musi być inteligentne. I nie chodzi tu o slogan wykorzystywany w działaniach promocyjnych, a konieczność wynikającą z rozwoju gospodarczego i potrzeb mieszkańców. Czym jest inteligentne miasto? Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy podczas konferencji „Innowacyjne miasto”, która odbędzie się w środę, 6 grudnia, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Od kilku lat coraz częściej słyszymy o smart city. Idea ta zastąpiła dawne rozważania na temat miast idealnych. Jej popularność sprawiła, że inteligencja miast przestała być już tylko modnym wyróżnikiem, a stała się koniecznością wymuszoną przez m.in. rozwijającą się gospodarkę, zrównoważony rozwój oraz zmieniające się potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Zadaniu temu sprostać muszą władze miast.
Kwestią problematyczną pozostaje samo sedno idei smart city. W powszechnej opinii inteligentne miasto wciąż kojarzy się jedynie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. I choć na Zachodzie podejście do tego zagadnienia jest wyraźnie systemowe, w Polsce w znacznej większości mamy do czynienia ze skromnymi, pojedynczymi inicjatywami.

W środę, 6 grudnia, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie konferencja „Innowacyjne miasto” organizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. W gronie naukowców, przedsiębiorców, innowatorów, polityków, działaczy społecznych i studentów zastanawiać będziemy się, jakie będą miasta przyszłości, jak realizować w praktyce ideę smart city, a także porozmawiamy o konkretnych rozwiązaniach wspierających innowacyjne miasta.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Paulina Wilk (pisarka, publicystka, autorka książki “Pojutrze. O miastach przyszłości”), Agata Dąmbska (Forum Od-nowa), dr hab. Mariusz E. Sokołowicz (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego), Radosław Ratajczak (SHOPA Design Thinking Workspace) oraz Maciej Fijałkowski (Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju m.st. Warszawy).

Konferencja „Innowacyjne miasto” otworzy galę XI edycji konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój”, na której wręczone zostaną nagrody autorom najlepszych prac magisterskich dotyczących promocji, innowacyjności i konkurencyjności Polski. Wśród nagrodzonych w tym roku prac dominują tematy gospodarcze, związane z aktualnymi trendami, np. etnocentryzmem konsumenckim, odnawialnymi źródłami energii, branżą gier komputerowych czy e-commerce. Nie zabrakło także prac poświęconych inteligentnym technologiom, turystyce i dyplomacji kulturalnej.