Grupy Żywiec liderem w oszczędzaniu wody

ifW ostatnich 50 latach globalne zapotrzebowanie na wodę wzrosło dwukrotnie, a przewiduje się, że przed 2030 r. zwiększy się o kolejne 40 proc. Kurczące się zasoby tego kluczowego surowca to wyzwanie dla przemysłu, rolnictwa, ekosystemów a także społeczności. Browary Grupy Żywiec od wielu lat konsekwentnie zmniejszają zużycie wody wykorzystywanej w produkcji piwa i obecnie należą do najbardziej ekologicznych i wydajnych na świecie – podaje spółka w komunikacie.

Obok chmielu, słodu i drożdży, woda to najbardziej istotny i objętościowo największy z surowców w produkcji piwa. Browary Grupy Żywiec w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku i Cieszynie zużywają średnio 2,9 l wody do wyprodukowania 1 l piwa, choć średnie zużycie w przemyśle piwnym na świecie wynosi dziś ok. 4-5 l.

– Dzięki inwestycjom Grupy Żywiec przez ostatnie 10 lat udało się nam zmniejszyć ten wskaźnik aż trzykrotnie i obecnie nasze browary należą do światowej czołówki w przemyśle pod względem oszczędności wody” – mówi Katarzyna Borucka, dyrektor ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Pod względem zużycia wody, 4 z 5 browarów Grupy Żywiec są w pierwszej dziesiątce najbardziej ekologicznych wśród 165 zakładów Grupy Heineken, większościowego udziałowca firmy.

Najnowszym przykładem ograniczenia zużycia tego surowca w Grupie Żywiec jest wdrożenie systemu półsuchego i suchego smarowania na liniach rozlewu piwa do butelek w browarach Leżajsk i Warka. Próby prowadzone w browarze produkującym Leżajsk wykazały zmniejszenie ilości wody i ścieków na tym odcinku produkcji o 70 proc. a w Warce aż o 85 proc. w porównaniu z metodą konwencjonalną. Systemy te są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie.

Grupa Heineken, która posiada browary w 70 krajach świata, mocno pracuje również nad zwiększeniem efektowności wykorzystania tego surowca w produkcji. Ten największy producent piwa w Europie zobowiązał się obniżyć wskaźnik zużycia wody do 3,7 l na 1 l wyprodukowanego piwa jeszcze przed 2020 r. Będzie to oznaczało 25 proc. redukcję w porównaniu z wynikiem osiągniętym w 2008 r. W 2012 r. średnie zużycie wody w 165 browarach grupy Heineken zostało zmniejszone do 4,2 l / 1 l piwa.

– Choć jak wynika z badań Grupy Heineken 90 proc. zużywanej wody pożytkuje się na cele rolnicze, w świecie w którym zasoby wody się zmniejszają ważne jest, aby działać jak najbardziej efektywnie i umiejętnie korzystać z tych zasobów, które pozostały – dodaje Katarzyna Borucka.