Górnictwo musi być nowoczesne

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

To, co jeszcze niedawno z dumą określano jako „polskie czarne złoto”, dzisiaj stało się raczej polskim bólem głowy. Przynajmniej polityków. Wszelkie plany reformy górnictwa muszą wziąć pod uwagę nie tylko ekonomiczny aspekt związany z kopalniami – czyli mówiąc najkrócej – to, aby do tego złota nie trzeba było zbyt wiele dopłacać. Tak samo ważne jest znalezienie najlepszej odpowiedzi na pytanie: jak zaplanować przyszłość dla węgla w kontekście olbrzymich zmian, które następują i będą następować w światowej energetyce. A to zadanie nawet bardziej dla naukowców, niż dla polityków – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

W ferworze wieści o politycznych przepychankach, (do których chyba wszyscy już zdążyliśmy przywyknąć) umknęło pewnie uwadze wielu z Państwa zeszłotygodniowe wystąpienie wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Zabrzu. Dotyczyło ono właśnie miejsca węgla w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Z kierunkami w nim zarysowanymi trudno się nie zgodzić.

Po pierwsze – potencjał przemysłowy Górnego Śląska nie może być traktowany jako obciążenie. A bywało, że ortodoksyjni liberałowie właśnie tak go postrzegali. Nieprzystosowany do funkcjonowania w warunkach wolnego rynku i zmieniającej się struktury globalnej gospodarki region… Na szczęście już dzisiaj widać, jak bardzo się mylili. Górny Śląsk biznesowo kwitnie – dlaczego więc nie dać szansy górnictwu?

Energetyka węglowa, konwencjonalna, może być nowoczesna – o ile nadamy jej takie właśnie oblicze. A więc niskoemisyjna, wykorzystująca innowacyjne techniki. To pole do popisu także dla polskich naukowców – wypracowane ekologiczne rozwiązania będą know-how, który może stać się naszym towarem eksportowym. Jak niegdyś węgiel.

Inwestycje w górnictwo to nie tylko program ratowania kopalń. Bo przecież ratujemy je nie po to, by stały się workiem bez dna pochłaniającym publiczne środki, ale by zaczęły przynosić zyski. Dajmy może więcej głosu specjalistom od innowacyjności, a mniej politykom. Tak, by powstał plan dla branży nie na najbliższych kilka lat, ale na całe dekady. Na to czekają nie tylko górnicy – z niecierpliwością czeka również biznes.

Źródło: http://krzysztofprzybyl.natemat.pl/187099,gornictwo-musi-byc-nowoczesne