Faust według Radziwiłła

Utwory Johanna Wolfganga von Goethego interesowała wielu kompozytorów. Jednak mało kto wie, że pierwszym twórcą, który podjął się trudu przeniesienia dramatu „Faust” niemieckiego pisarza był polski kompozytor – książę Antonii Henryk Radziwiłł.

 

„Faust” to najlepszy utwór literacki, którego autorem jest Johann Wolfgang von Goethe – niemiecki poeta, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku (1749 -1832). Jest on uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy świata. Poza dramatami, pisał też poezję, prozę. W swoim długim życiu (83 lata) pisarz zajmował się polityką, nauką, a do tego jeszcze był wolnomularzem.

Dramat „Faust” Johann Wolfgang von Goethe pisał prawie przez całe swoje dorosłe życie – 59 lat (1773–1832).
Działo zawiera blisko 12.000 wersów. Utwór został ogłoszony drukiem dopiero po śmierci autora w 1883 roku. Jednak wcześniej dziełem zainteresował się polski muzyk – Antoni Henryk Radziwiłł. To on był pierwszym kompozytorem, który podjął się wyzwania aby wyposażyć dwadzieścia pięć ustępów tragedii Goethego w oprawę muzyczną.Książę Antoni Henryk Radziwiłł komponowaniem utworu zajmował się przeszło dwadzieścia lat. Pierwsze efekty pracy były znane prawdopodobnie przed rokiem 1810. Książę osobiście zaprezentował fragmenty partytury swej opery Johannowi Wolfgangowi von Goethemu. Dramaturg zachwycił się muzyką polskiego kompozytora. Pod jego wpływem wprowadził nawet pewne zmiany w tekście „Fausta”.

Książę Antonii Henryk Radziwiłł, przystępując do komponowaniu muzyki do „Fausta”, wykazał się wielką odwagą. Ogrom utworu, jego niezwykła emocjonalność, głębia filozoficzna i oryginalność formy stanowiły wielkie wyzwanie. Dzieło księcia Radziwiłła zawarte w dwóch potężnych tomach partytury orkiestrowej zostało w pełni wydane przez Akademię Śpiewu w Berlinie w 1835 r., liczyło aż 589 stron i zapewniło mu trwałe miejsce w historii sztuki.

W sobotę, 15 września o godz. 20:00 na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie dzięki Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacji Trzy Trąby odbędzie się spektakl operowy Faust wg Antoniego Radziwiłła. Wejście dzięki partnerom wydarzenia jest całkowicie darmowe. Może to być piękny pomysł na silny akcent ostatniego letniego weekendu. Pogoda ma sprzyjać.

Źródło: http://agencja-informacyjna.com/faust-wedlug-radziwilla/amp/