Ericsson i Facebook tworzą wspólne laboratorium innowacji

Ericsson i Facebook ogłosiły stworzenie wspólnego laboratorium innowacji wspierającego inicjatywę Internet.org. Efekt współpracy Ericssona z Facebookiem, jakim jest laboratorium innowacji Internet.org, zapewni środowisko oraz wiedzę fachową potrzebne do zoptymalizowania aplikacji, sieci, urządzeń i usług dla kolejnych pięciu miliardów internautów.

Nowe laboratorium, przewidywane do otwarcia w drugiej połowie 2014 r. w siedzibie Facebooka w Menlo Park w stanie Kalifornia, będzie w stanie obsługiwać najistotniejsze aspekty celu Internet.org, jakim jest udostępnienie internetu dla całej ludności świata.

W oparciu o potencjał swoich usług w zakresie urządzeń i weryfikacji aplikacji, a także czołową pozycję spółki w dziedzinie technologii sieci mobilnych, Ericsson zapewni platformie Facebooka i twórcom aplikacji możliwość symulowania różnych środowisk sieciowych na całym świecie. Pozwoli to im opracowywać i testować aplikacje i usługi mobilne.

    – Dzięki temu laboratorium twórcy aplikacji będą mogli symulować warunki sieciowe, jakie zazwyczaj istnieją na nowych rynkach, dysponując środowiskiem do testowania i optymalizowania swoich aplikacji dla różnych scenariuszy – oznajmił Jay Parikh, wiceprezes Facebooka ds. inżynierii infrastruktury. – Funkcjonalność, jaką dostarcza Ericsson, jest jedyna w swoim rodzaju i cieszymy się, że wspólnie osiągnęliśmy czołową pozycję w ramach tej inicjatywy.

Laboratorium pomoże zlikwidować jedną z najistotniejszych przeszkód fizycznych na drodze do realizacji celu, jakim jest połączenie wszystkich osób do internetu. Obecnie twórcy aplikacji mają zazwyczaj dostęp jedynie do środowiska sieciowego w swojej fizycznej siedzibie. Ponieważ dzisiaj klienci działają w różnych środowiskach sieciowych (2G, 3G, 4G, WiFi) i używają wielu mobilnych systemów operacyjnych i różnorodnych urządzeń, twórcy aplikacji mogą mieć duże problemy z ogarnięciem tej różnorodności. Wspólne laboratorium innowacji umożliwi korzystanie z wielu środowisk sieciowych do testowania i optymalizacji aplikacji w jednym miejscu.

Celem ogłoszonego w sierpniu 2013 r. projektu Internet.org jest zapewnienie dostępu do internetu dwóm trzecim świata, które nie są jeszcze do niego podłączone, aby wszyscy mogli dysponować tymi samymi możliwościami, z których obecnie korzysta jedna trzecia świata podłączona do internetu. Ponadto Ericsson posiada ponad 100-letnie doświadczenie w działaniach na rzecz niwelowania przepaści cyfrowej i realizacji idei “Technology for Good” (Technologia dla dobra) w Afryce, co powinno zaowocować przy osiąganiu celów programu Internet.org, czyli m.in. zapewnienia przystępności dostępu do internetu, efektywniejszego wykorzystywania danych i wspomagania przedsiębiorstw w zwiększaniu dostępu.

    – Cele programu internet.org bardzo mocno wpisują się w nasze stałe założenie, że komunikacja jest podstawową ludzką potrzebą – stwierdził Johan Wibergh, wiceprezes wykonawczy i szef działu Networks w firmie Ericsson. – Utworzenie laboratorium zapewni jedyne w swoim rodzaju środowisko do testowania i końcowej optymalizacji aplikacji niezależnie od sieci, urządzenia czy systemu operacyjnego. Dzięki współpracy z twórcami aplikacji Ericsson zyska bezcenną wiedzę na temat ich wymagań co do naszych sieci, którą będziemy mogli wykorzystać do zapewnienia ciągłego rozwoju najlepiej funkcjonujących sieci w skali globalnej.

Usługi Ericsson w zakresie urządzeń i weryfikacji aplikacji stanowią integralną część wizji Ericsson dotyczącej społeczeństwa sieciowego, w którym liczba połączonych urządzeń będzie rosnąć, zapewniając nowe usługi dla osób we wszystkich obszarach życia. Dla twórców aplikacji, sprzedawców i operatorów coraz ważniejsze będzie zachowywanie konkurencyjności i zapewnianie wysokiej jakości usług oraz skutecznego funkcjonowania sieci.

Zaprezentowana po raz pierwszy na Mobile World Congress 2013 r. usługa umożliwia twórcom aplikacji, sprzedawcom urządzeń i chipsetów, a także innym uczestnikom ekosystemu mobilnych i stacjonarnych usług telekomunikacyjnych, testowanie i weryfikowanie urządzeń i aplikacji w sieciach przewodowych oraz mobilnych 2G, 3G i LTE.

Więcej: Internet.org