Drzewa produkują 26 mln ton tlenu

W ciągu jednego roku 1 mkw. liści drzew może wyprodukować od 0,5 kg do około 1 kg czystego tlenu, a to oznacza, że już nawet niewielka roślina ma ogromne znaczenie dla środowiska. Drzewa oczyszczają także powietrze z gazów i pyłów, poprawiają jakość wód podziemnych i zwiększają bioróżnorodność. Właśnie na roli drzew skupia się tegoroczna akcja Żywiec Zdrój „Po stronie natury”.

– Drzewa dają człowiekowi bardzo dużo, przede wszystkim zapewniają nam tlen. W skali roku drzewa na całym świecie produkują 26 mln ton tlenu. Zaspokaja to mniej więcej zapotrzebowanie na tlen połowy ludzi na całym globie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

Drzewa są również swoistym filtrem różnych zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, które znajdują się w powietrzu. Wzbogacają je natomiast o substancje, które stymulują i regulują funkcjonowanie organizmu człowieka.

– Dzięki drzewom mamy więcej wilgoci w naszym powietrzu, w otaczającej atmosferze. Poza tym warto jeszcze pamiętać o tym, że drzewa wpływają nie tylko na cyrkulację wody w atmosferze, lecz także dzięki systemowi korzeniowemu wpływają na gospodarkę wody w glebie. Wiele roślin, wiele liści, kwiatów, owoców naszych rodzimych drzew, a także tych obcego pochodzenia stosowanych jest w farmacji czy parafarmacji – tłumaczy dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz.

Drzewa tłumią także hałas i mają walor estetyczny. Dzięki nim można się cieszyć pięknym krajobrazem oraz chwilą relaksu i wytchnienia w gąszczu zielonych liści. Dlatego w najbliższym otoczeniu warto sadzić ich jak najwięcej, przy okazji zdobywając gruntowną wiedzę na temat tego, jak pielęgnować rośliny i jak zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.

– Warto pamiętać o tym, że drzewo ma ogromną wartość przyrodniczą. Od takiej malutkiej roślinki po wielką roślinę. Trzeba też uświadomić sobie, jak wiele nawet taka mała roślina potrafi nam dać. W ciągu jednego roku metr kwadratowy liści drzew może wyprodukować od nieco ponad 0,5 kg do około 1 kg czystego tlenu. Zatem nawet malutka roślina ma ogromne znaczenie przyrodnicze – podkreśla dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz.

Dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz przyznaje, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. W wielu przydomowych ogrodach i na działkach pojawia się coraz więcej drzew. O tym, że każdy z nas ma realny wpływ na stan środowiska naturalnego głośno mówią także twórcy programu „Po stronie natury”. W tej akcji symbolem troski o środowisko jest właśnie sadzenie drzew.

– Takie akcje jak bądź „Po stronie natury” wpływają bez dwóch zdań na poprawę świadomości ekologicznej Polaków. Przede wszystkim uświadamiają ludziom potrzebę i opłacalność zachowań ekologicznych. Na pewno bezpośrednią korzyścią płynącą z tych akcji jest właśnie to drzewo, które będzie rosło. Dla mnie wielkim plusem tej akcji jest promocja naszych rodzimych gatunków drzew – dodaje dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz.

Do tej pory w ramach programu Żywiec Zdrój „Po stronie natury” na blisko 900 hektarach powierzchni posadzono 5 milionów jodeł, buków, modrzewi i jaworów.

Źródło: Newseria